از آمارهای سرمایه‌گذاری در گردشگری تا افتتاح خانه‌موزه لرزاده

اکتبر 15, 2019اخبار روز بیمه

به گزارش خبرنگار مهر، این هفته حسین اربابی معاون سرمایه گذاری وزارت میراث فرهنگی برای اولین بار نشست خبری با کلی آمار و ارقام برگزار کرد و گفت که یک میلیارد و هشتصد میلیون دلار سرمایه گذاری در حوزه گردشگری خارجی جذب شده است. 

وی گفت: ۲۴۵۱پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری با ارزش ۲۰۰هزار میلیارد تومان در حال ساخت است. ما دومین کشور در حوزه ورود گردشگر به کشور شده‌ایم و رشد ۴۹ درصدی را در این حوزه گزارش داده‌اند. همچنین واژه‌هایی مانند «هتل ـ بوتیک»، «بومگردی» و واژه‌های دیگر به وجود آمده‌اند که اینها نشان از استقبال در حوزه سرمایه‌گذاری تأسیسات گردشگری دارد.

اعلام نقاط سرمایه گذاری گردشگری به وزرا

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر تعیین تکلیف ارائه ۵۰۰ نقطه زمین رایگان به سرمایه گذاران بخش گردشگری گفت: این ۵۰۰ نقطه به ۱۴ دستگاه توسط رئیس جمهور دستور داده شده است تا زمین با میزان وام بلندمدت به سرمایه گذاران ارائه شود.   کارگروه مشترکی نیز در این باره برگزار شد در مرحله اول ۳۶۷ نقطه شناسایی شده است و ۳۰ نقطه به وزرای جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، برنامه و بودجه برای در اختیار قرار گذاشتن به سرمایه گذاران اعلام شده است تا در این مناطق هتل، تاسیسات گردشگری و پروژه‌های محرک گردشگری ساخته شوند.

آمار گردشگران ورودی و خروجی یکسان شد

ولی تیموری معاون گردشگری کشور افزود: «عبور از شوک اقتصادی سال گذشته و رونق نسبی اقتصادی در کشور موجب شد در شش ماه نخست امسال ۴میلیون و ۲۵۸هزار و ۹۴۴ نفر به خارج از کشور سفر کنند که این رقم، رشد ۱۵.۹۵درصدی گردشگران خروجی را نشان می‌دهد. در مدت مشابه سال گذشته، این آمار ۳میلیون و ۶۷۳هزار و ۹۲ نفر بود.»

او تصریح کرد: «در شش ماه نخست امسال، ۴میلیون و ۹۹۸هزار و ۲۱۵ نفر به گردشگر خارجی ایران سفر کرده‌اند که این آمار در سال گذشته ۳میلیون و ۹۵۶هزار و۷۱ نفر بود و پیش‌بینی می‌شود با توجه به تجربیات سال‌های گذشته این روند روبه‌رشد ادامه داشته باشد.»

لباس سنگسری ۵۰ میلیون تومان!

این هفته علی گلشن مجموعه دار، پژوهشگر و مسئول موزه عروسک و لباس اقوام گفت: ما چون از لباس سنتی و اهمیت آن چیزی نمی‌دانیم این لباس‌ها را به تن نمی‌کنیم و یا وقتی افراد به تهران می‌آیند لباس سنتی شان را نمی‌پوشند. چون شبیه به لباس شهر نشین‌ها نیست پس برای ما عجیب است و به آن نگاه می‌کنیم. از طرفی چون ارتباط مان با نسل قدیم کم شده دیگر پیشینه خود را نمی‌شناسیم یا نمی‌دانیم چرا لباس‌ها در هر منطقه متفاوت است و یا چرا مثلا شلوار کردی گشاد طراحی شده است.

وی افزود: برخی از لباس‌های سنتی بسیار گران هستند مانند لباس سنگسر که حدود ۲۰ میلیون تومان هزینه دارد. چون پارچه اش دستبافت بوده و با نخ ابریشم دوخته می‌شود. تا چند سال پیش دو سه نفر بیشتر نبودند که این نوع لباس را می‌دوختند که آنها هم از دنا رفته اند. دوخت این لباس چند ماه طول می‌کشد. چون از بالا تا پایین آن سوزن دوزی است. زیورآلاتی که به آن وصل می‌شود هم گران هستند. این لباس یک چادر به نام سرگیرا هم دارد که آن هم چیزی حدود ۲۰ میلیون هزینه دارد. در واقع یک لباس کامل سنگسری که محلی‌ها به آن «کژین شوی» می‌گویند را باید ۵۰ میلیون تومان خرید.

خانه لرزاده موزه شد

این هفته خانه استاد لرزاده در خیابان شریعتی تهران که در محاصره ساختمان‌های بلند مرتبه قرار دارد، به خانه موزه لرزاده تبدیل شد.

حسین لرزاده معمار و هنرمند مشهور ایرانی از جمله آخرین نسل استادکاران چیره دست و هنرمند بود که ضمن آشنایی با فنون و اجزای گوناگون هنرهای سنتی معماری اسلامی‌و ایرانی به خلق آثاری ماندگار در دوران جدید ایران پرداخت.  استاد لرزاده با حکم وزارت معارف و انجمن مفاخر  و آثار ملی آرامگاه فردوسی را ساخت و از دیگر سو از بالاترین مرجع تامه شیعیان جهان در زمان خود دستور ساخت بنای مسجد اعظم قم را گرفت و به واسطه مراجع معظم عراق به افتخار طراحی  نظارت بر ساخت اجزای حرم مطهر امامان معصوم و بزرگان دین  در عتبات عالیات نائل شد. 

۵ پیشنهاد معاونت صنایع دستی تصویب شد

پنجمین کمیسیون تخصصی شورای عالی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با حضور پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی، رضا معصومی‌راد رئیس دبیرخانه شورای عالی میراث‌فرهنگی و نمایندگانی از وزارت کشور، امور خارجه، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مسکن و شهرسازی و آموزش و پرورش برگزار شد .

در این کمیسیون پنج پیشنهاد معاونت صنایع‌دستی شامل اختصاص ردیف اعتبار مستقل برای وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به‌منظور پوشش بیمه‌ای شاغلان جدید صنایع‌دستی، تأمین زیرساخت‌ها و امکانات لازم برای ایجاد پایگاه‌های شهرها و روستاهای ملی و جهانی صنایع‌دستی، اصلاح کد تعرفه عوارض صدور پروانه ساختمانی از تجاری به فرهنگی و عوارض کسب و پیشه، همکاری وزارت کشور در تأمین زمین و زیرساخت‌های مورد نیاز به‌شکل قطعی به ادارات کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای ایجاد بازارهای دائمی‌صنایع‌دستی و صدور مجوز تجارت الکترونیک در حوزه صنایع‌دستی از سوی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای طرح در شورای عالی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در پنجمین کمیسیون تخصصی این شورا با رأی تمامی‌اعضای کمیسیون تصویب شد.

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بررسی بیمه های عمر پاسارگاد و نوین
مقایسه شرایط بیمه عمر پاسارگاد و بیمه عمر نوین

جولای 19, 20200پسندیدنبیمه عمر,

یکی از پرسشهای متداول متقاضیان خرید بیمه عمر، این است که مزایای بیمه عمر در کدام بیمه بیشتر است؟ جهت پاسخ به این سؤال باید شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و مقایسه گردد. در این مطلب قصد داریم شرایط بیمه عمر پاسارگاد را با شرایط بیمه عمر نوین مقایسه نماییم.

ادامه مطلب
مقایسه بیمه عمر «پاسارگاد» و بیمه عمر «سامان»

ژوئن 23, 20200پسندیدنبیمه عمر

یکی از مهم­ترین پرسش­هایی که همواره برای بیمه ­گذاران و مشتریان و متقاضیان بیمه­‌های عمر و سرمایه­ گذاری مطرح است، این است که کدام بیمه عمر را باید انتخاب کنند و کدام بیمه عمر شرایط بهتری دارد. جهت پاسخ به این سؤال لازم است شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و با یکدیگر مقایسه گردد. بدین منظور …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند