خبر بیمه

اخبار بیمه؛ شرایط بیمه بیکاری در دوران کرونا

جولای 9, 2020اخبار روز بیمه , بیمه عمر

اخبار روز بیمه از جمله دانستنیهای ضروری عموم مردم است. بیمدان ازین پس به صورت هفتگی قصد دارد با گلچین مهم ترین خبر بیمه ای در قالب یک متن تحلیلی همراه شما مخاطبان عزیز باشد.

بیمه بیکاری در دوران کرونا

با داغ شدن اخبار کرونایی و بیکاری خیل عظیمی‌از کارگران، دوباره بیمه بیکاری به صدر اخبار بیمه رفته است.

بیکار کیست؟

 بیکار از نظر قانون بیمه بیکاری، بیمه شده ای است که بدون میل و اراده بیکار شود و آماده به کار باشد. علت بیکاری او می‌تواند تغییر و تحول ساختار محیط کار او نظیر کارگاه باشد و یا علل طبیعی نظیر سیل و زلزله و…. غیر ارادی بودن بیکاری، ملاک اصلی برقراری حمایت‌های قانونی برای بیمه شدگان بیکار است. لذا کارگری که به اراده خود، کار خود را ترک می‌کند، نمی‌تواند از این حمایت‌ها برخوردار شود.

حداکثر زمان رجوع به اداره کار پس از بیکاری چقدر است؟

در اخبار بیمه، خبرهای ضد و نقیضی پیرامون زمان مطلوب مراجعه به اداره کار می‌خوانیم اما طبق قانون، بیمه شده ای که کار خود را از دست می‌دهد، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، باید حداکثر ظرف مدت ۳۰ روز از تاریخ بیکاری، موضوع را به واحدهای اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهد و آمادگی خود را برای اشتغال به کار اعلام کند. مقرری بیمه بیکاری بیمه شدگان واجد شرایط از روز اول شروع بیکاری آنان محاسبه و پرداخت می‌شود.

جدول بیمه بیکاری چگونه است؟

مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری به بیمه شدگان واجد شرایط، به سابقه پرداخت حق بیمه از طرف آنها بستگی دارد. این مقرری در حالت حداکثری بیش از ۳۶ ماه برای بیمه شدگان مجرد و ۵۰ ماه برای بیمه شدگان متاهل و متکفل نیست. حداکثر مدت استفاده از مقرری بیمه بیکاری برای هر بیمه شده در طول دوران کاری وی بشرح جدول زیر است:

                                                           

 


پست های مرتبط


یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند