آیا بیمه عمر خطرناک است؟!

می 7, 2020بیمه عمر , بیمه عمر به زبان ساده

بررسی بیمه عمر با نگاهی به فیلم جذاب جوی آدم کش (Killer Joe)

بیمه عمر و خطر؟! حال نویسنده خوب است؟! همراه متن باشید تا متوجه منظور من شوید!

فیلم «جوی آدمکش» محصول سال ۲۰۱۱ ساخته کارگردان شهیر و متفاوت سینمای آمریکا ویلیام فریدکین است که اثر فوق العاده درخشان «جن گیر» را در کارنامه سینمایی خود دارد. فیلمی‌سینمایی که دنیای فیلمهای ترسناک را در ۱۹۷۳ متحول کرد و آدرنالین تماشاگران سینما را به سقف چسباند! «جوی آدمکش» آخرین اثر سینمایی اوست که داستانی سرراست را برای ببینده تعریف می‌کند: قتل برای بیمه عمر! بیمه عمر در تاریخچه نسبتا کوتاه خود تلفات کمی‌نداده است! از بل گانس جنایتکار در اواخر قرن ۱۹ بگیرید که ۴۰ نفر را کشت تا جوان ۳۰ ساله ای که در حوالی مشهد در سال ۱۳۹۶ بخاطر بیمه عمر همسر و فرزند ۱۱ ماهه اش را به قتل رساند! اما ماجرا چیست؟! آیا واقعا خود بیمه عمر خطرناک است؟ بگذارید کمی‌درباره فیلم بگوییم تا مقصودمان روشن شود!

در فیلم «کریس» که جوان آس و پاسی است و بدهی بالا آورده است به همراه پدرش تصمیم می‌گیرند تا مادرش را که بیمه عمر دارد به قتل برسانند تا از سرمایه عمر او استفاده کنند! اما مشکل اینجاست که این دو توانایی قتل مادری که او هم مثل پسرش بی قید است ندارند و ناچارا دست به استخدام افسر پلیسی فاسد به نام «جو» می‌زنند! متیو مک کاناهی در نقش جو چنان بازی هنرمندانه ای از خود نشان می‌دهد که در طول فیلم بیننده ناخواسته طرفدار او می‌شود! فیلم که قرار است در ژانر تریلر باشد بیشر سمت و سویی سیاه در ژانر کمدی پیدا می‌کند و لحظات متعددی خنده تلخ را بر روی لب تماشاگر رقم می‌زند. فیلم به شدت درگیرکننده و تماشایی است به شرطی که کمی‌حوصله به خرج دهید و مرعوب فضای سیاه فیلم نشوید. داستان از آنجا اوج می‌گیرد که قاتل اجاره ای داستان برای انجام ماموریتش مبلغی را به عنوان پیش پرداخت طلب می‌کند و پدر و پسری را که هنوز دستشان به سرمایه فوت ارزشمند بیمه عمر نرسیده است تحت فشار قرار می‌دهد…

حالا بیایید کمی‌داستان را بشکافیم تا بدانید چرا بیمه عمر خطرناک نیست!

همان طور که شاید بدانید بیمه عمر زندگی و مرگ هر انسانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به زبان ساده اگر بیمه شده در قید حیات باشد پوشش‌های درمانی متعددی را برای او در برابر حوادث و بیماری‌ها فراهم می‌کند و اگر هم از دنیا برود سرمایه عمر او را در اختیار ذی نفعان او که بستگان درجه یک او هستند قرار می‌دهد. مشکل از آنجا شروع می‌شود که ذی نفعان بیمه شده چشم طمع به سرمایه عمر او بدوزند و قصد سر به نیست کردن بیمه شده را داشته باشند. در درجه اول قانونگذار تلاش کرده است با محدود کردن ذی نفعان به دایره بستگان درجه ۱ یعنی همسر، فرزندان، برادر، خواهر، پدر و مادر احتمال رفتار مجرمانه را کاهش دهد که اتفاقا موفق نیز بوده است و تنها درصد کمی‌از بستگان درجه یک، آنقدر از انسانیت فاصله گرفته اند که دست به کشت و کشتار می‌زنند! در درجه دوم نیز در کل دنیا، کارشناسان شرکت‌های بیمه تمامی‌پرونده‌های فوت را مورد بررسی دقیق قرار می‌دهند تا احتمال سواستفاده از قانون به صفر برسد!

به همین دلیل است که این امکان وجود ندارد که ذی نفع یک بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری، دوست یک فرد و یا فردی که نسبت درجه یک نسبی و یا سببی با بیمه گذار ندارد، باشد. یکی دیگر از موارد مرتبط با این موضوع که بیانش می‌تواند مفید باشد مساله خودکشی است که از جمله موارد قابل تامل در بیمه عمر است. از زمان صدور بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری تا دو سال پس از تاریخ صدور، خودکشی بیمه شده از استنائات بیمه نامه محسوب شده و در عهده شرکت بیمه گر نخواهد بود. پس از گذشت دو سال از شروع بیمه نامه خودکشی نیز تحت پوشش سرمایه فوت به هر علت در بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری قرار می‌گیرد. همچنین مواردی نظیر جنگ، آشوب، بلوا و … نیز از موارد استثنا در بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری محسوب می‌شود و تحت پوشش سرمایه فوت به هر علت در بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری قرار نخواهند داشت. در مجموع می‌توان نتیجه گرفت بیمه عمر نه تنها خطرناک نیست بلکه آنچنان ارزشمند است که هم چون کالایی ارزشمند می‌تواند در معرض سوء قصد قرار گیرد، به همین خاطر است که قانون و مجریان قانون نیز تا جایی که امکان داشته است تلاش کرده اند تا از بیمه عمر حفاظت کنند.


پست های مرتبط

تهعدات بیمه عمر
جدول محاسبات یا جدول تعهدات بیمه عمر؟

آگوست 19, 20200پسندیدنبیمه عمر

یکی از ویژگیهای بیمه عمر امکان آگاهی متقاضی بیمه عمر از جزئیات آن، پیش از صدور بیمه است. این امکان از طریق جدول محاسبات یا جدول تعهدات بیمه عمر میسر می‌شود. در این مطلب قصد داریم به بررسی جدول محاسبات یا جدول پیشبینی تعهدات بیمه عمر بپردازیم.

ادامه مطلب
بیمه عمر و تامین آتیه
بیمه عمر انفرادی؛ از صفر تا صد

آگوست 5, 20200پسندیدنبیمه عمر

بیمه عمر، انواع مختلفی دارد. تقسیم بندی بیمه عمر به بیمه عمر انفرادی و بیمه عمر گروهی، یکی از تقسیم بندی‌های بیمه عمر است. این انواع شامل بیمه عمر آنلاین و غیر آنلاین نیز می‌شود. در این مطلب قصد داریم به معرفی انواع بیمه عمر انفرادی بپردازیم.

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند